Optika Tanja - Mr. Sc. Dr Tatijana Golijanin-Zaklan
Mr. Sc. Dr Tatijana Golijanin-Zaklan u svojoj ordinaciji

Dilema: Naočare ili kontaktna sočiva?

Naocare ili sociva
Najčešći problem – ne vidim jasno bez korekcije. Vaše oko nije bolesno i problem je rešiv.

Kako korigovati refrakcione anomalije (nesklad između prelomnih moći i prozirnih medija oka i veličine oka)?

To je individualna stvar i zavisi od potrebe pacijenta. Postoje Refrakcione anomalije koje se ne mogu korigovati naočarima. Kontaktna sočiva su izborini izbor.

Danas je tehnologija u izradi kontaktnih sočiva usavršena da i bebe od 6 meseci, ukoliko je to medicinski indikovano, nose kontaktna sočiva te uzrast deteta nije presudan za korekciju refrakcione anomalije kontaktnim sočivima.

Korekcija kontaktnim sočivima pruža veći komfor, bolju oštrinu vida, realniju sliku predmeta i šire polje pogleda.

Pacijent mora da zna da su komplikacije moguće kako od neadekvatnog fita (prepisivanje neodgovarajućeg sočiva za Vaše oko, tako i od nepridržavanja uputstva za upotrebu istih).

Ukoliko Vaš oftalmolog nema adekvatan probni set ili se ne bavi ovom problematikom uputiće Vas oftalmologu-kontaktologu, te će se izbeći mogućnost neadekvatnog određivanja kontaktnih sočiva za Vašu refrakciju, a na Vama je da se pridržavate uputstva.

U svetu na milione ljudi koriguje svoju refrakciju kontaktnim sočivima – nemojte imati predrasude.

Na našem tržištu su prisutni svetski proizvođači kontaktnih sočiva koji imaju sertifikat po evropskom standardu, a koji da bi bili plasirani na naše tržište moraju imati atest ovlašćenih institucija u našoj zemlji.

Sa Vašim oftalmologom opredelićete se za kontaktna sočiva koja će najadekvatnije korigovati Vašu refrakcionu anomaliju i pružiti Vam maksimalni komfor.

Kontaktna sočiva u boji nisu štetna za oko, ali ona imaju izvesna ograničenja. Relativno mali dijapazon dioptrija i fiksiran zenični otvor, te je oštrina vida u sumraku smanjena, nisu preporučljiva za noćnu vožnju.

Obuka o postavljanju i održavanju kontaktnih sočiva je jednostavna. Ne dozvolite da Vam to bude prepreka za korekciju Vaše refrakcione anomalije kontaktnim sočivima.

Ukoliko se Vaša refrakiona greša može korigovati i naočarima obavezno imajte bar jedan par naočara da biste u toku dana “odmorili”, ukoliko ste prehlađeni, febrilni ili jednostavno tog dana ne želite da postavite Vaša kontaktna sočiva.

Visoke kratkovidosti, visoke dalekovidosti, razlika u dioptrijama između jednog i drugog oka spadaju u medicinske indikacije za nošenje kontaktnih sočiva kao i keratoconus, aphakia (nedostatak sočiva u oku).

Korekcija ostalih refrakcionih anomalija neka bude Vaš izbor, uz konsultaciju Vašeg oftalmologa.

Pridržavajte se saveta oftalmologa i uputstva od strane proizvođača Vaših kontaktnih sočiva. Svako kontaktno sočivo prilikom isporuke Vama mora da ima deklaraciju i da bude sterilno upakovano.

Ukoliko se odlučite za kontaktna sočiva znajte da je naše udruženje oftalmologa-kontaktologa u Londonu primljeno u evropsko udruženje oftalmologa-kontaktologa (ECSLO).

Prvi počeci prepisivanja kontaktnih sočiva u našoj zemlji datiraju još od davnih 60-ih godina prošlog veka, a od tada do danas je došlo do velike revolucije u tehnologiji izrade kontaktnih sočiva.

Ukoliko se adekvatno odrede, a Vi se pridržavate datih uputstava komplikacije su svedene na minimum kod Vas i Vašeg deteta.

Mr. Sc. Dr Tatijana Golijanin – Zaklan
oftalmolog